Mój sposób na organizację zdjęć i katalogów.W naszych czasach fotografia jest taką dziedzina, która wymaga wiele wolnego miejsca na dysku. Zdjęć jest coraz więcej i więcej. Jak sobie poradzić z ogromem plików i katalogów?


Dyski

Pierwsze co robię to zgrywam surowe dane na komputer i dysk zewnętrzny czyli mam dwie kopie. Selekcję i obróbkę dokonuje na plikach w komputerze. Po czym gotowe jpegi kopiuje na dysk sieciowy i do chmury. Następnie po oddaniu zdjęć klientowi usuwam edytowane pliki z komputera i surowe z dysku zewnętrznego oraz wykonuję jeszcze jedna kopie na dysk zewnętrzny gotowych jpegów. Finalnie mam trzy kopie zapasowe (dysk zewnętrzny, dysk sieciowy domowy, dysk sieciowy w internecie). Każdy dysk ma po 3 TB pojemności.


Katalogi i pliki zdjęciowe

Nazewnictwo zdjęć jest różne zazwyczaj odnosi się do imion, miejsca i okazji. Natomiast katalogi segreguję tak "20180727 Plener ślubny Anna i Marcin Ruda Śląska". Ciąg cyfr na początku to oczywiście data.


Jeśli Cię to interesuje to podam kilka podstawowych porad organizacji plików na komputerze, z których "staram" się korzystać.

Rób kopie zapasowe - nie ma nic gorszego niż usuniecie zdjąć i brak ich odzyskania. Ważne by kopie były na osobnych urządzeniach niezależnych od siebie. Przez długi czas męczyłem się z bałaganem katalogów i plików. Często na pulpicie brakowało już miejsc na kolejne ikony. Najgorsze co można zrobić to utworzyć katalog "Z pulpitu" i przenieść tam wszystkie pliki i katalogi, a na pulpicie dalej zbierać pliki. Sam tak robiłem, aż nie postanowiłem czegoś z tym zrobić. Kataloguj pliki zaraz po ich utworzeniu. Pliki tymczasowe usuwaj od razu gdy uznasz, że nie są już potrzebne, nie zaśmiecaj sobie komputera. Nie odkładaj projektów i spraw na później, bo "później" często nie nadchodzi.
Organizacja plików na komputerze. Organizacja katalogów i plików. Jak uporządkować dokumenty na dysku. Porządkowanie plików i folderów. Jak nazywać pliki? Metodologia właściwego nazywania plików. Znajdowanie i porządkowanie plików multimedialnych. Chmura internetowa. Gdzie przechowywać zdjęcia. Chmura internetowa. Google chmura. Google dysk.